Standing Committees

Committee on Asia Pacific Rim Meeting

Term began Term expires
Ming Yuan Jul-18 Aug-21
Min-ge Xie (chair 2020 meeting) Aug-18 Aug-22
Loh Wei Liem (chair 2022 meeting) Aug-18 Aug-22

Committee on the Brown Award

Term began Term expires
Tracy Ke (chair) May-20 May-22
Dipankar Bandyopadhyay May-20 May-24
Tim Cannings May-20 May-23
Karl Gregory May-20 May-22

Committee for the Carver Medal

Term began Term expires
Richard Davis (chair) Aug-17 Aug-20
Erwin Bolthausen Jul-18 Aug-21
Alison Etheridge Jul-19 Aug-22

Committee on Equality and Diversity

Term began Term expires
Nicole Lazar (chair) Jun-20 Aug-23
Zach Branson (NRG Representative) Jun-20 Aug-21
Samory Kpotufe Jun-20 Aug-21
Tatyana Krivobokova Jun-20 Aug-23
Thomas Lee Jun-20 Aug-22
Andrew Nobel Jun-20 Aug-22
Simone Padoan Jun-20 Aug-21
Shili Lin (JCW Representative) Feb-20 Jan-23
Yan Yu (JCW Representative) Feb-19 Jan-22

Committee for the Hall Prize

Term began Term expires
Aurore Delaige (chair) Aug-20 Aug-23
Ming-Yen Cheng Jul-19 Aug-21
Peter Taylor Jul-19 Aug-21
Jeffrey Steif Jul-19 Aug-22
Yingqi Zhao Jul-19 Aug-22
Yingying Fan Aug-20 Aug-23
Rina Foygel Barber Aug-20 Aug-23

Committee for IMS China

Term began Term expires
Fuzhou Gong (chair) Jul-19 Jul-21

Committee on Fellows

Term began Term expires
Annie Peiyong Qu (chair) Jul-19 Aug-22
Chao Agnes Hsiung Jul-18 Aug-21
Rosemary Bailey Jul-18 Aug-21
Qiwei Yao Jul-18 Aug-21
Sandy Zabell Jul-18 Aug-21
Martin Barlow Jul-19 Aug-22
Xihong Lin Jul-19 Aug-22
Nathalie Eisenbaum Jul-19 Aug-22
Annie Peiyong  Qu Jul-19 Aug-22
Byeong Park Aug-20 Aug-23
Jane-Ling Wang Aug-20 Aug-23
Per Mykland Aug-20 Aug-23
Lan Wang Aug-20 Aug-23

Committee on Finance

Term began Term expires
Susan Murphy (chair) Aug-20 Aug-23
Richard Lockhart Jul-18 Aug-21
Ed Perkins Jul-19 Aug-22
Richard Davis Aug-20 Aug-23

Committee on Memorials

Term began Term expires
Jon Wellner (chair) Jul-18 Aug-21
Richard Davis Jul-18 Aug-21
Edwin Perkins Jul-19 Aug-22
Paul Shaman (ex officio) Jan-11 Dec-21
Tati Howell (ex officio)

New Researchers Group

Term began Term expires
Alexander Volfovsky, Past President Aug-20 Aug-21
James Johndrow, President Aug-20 Aug-21
Pragya Sur, President-elect Aug-20 Aug-21

Committee on Nominations

Term began Term expires
Yves Atchade (chair) Aug-20 Aug-21
Rina Foygel Barber Aug-20 Aug-21
Gérard Biau Aug-20 Aug-21
Jelena Bradic Aug-20 Aug-21
Daniele Durante Aug-20 Aug-21
Vlada Limic Aug-20 Aug-21
Marloes Maathuis Aug-20 Aug-21
Kerrie Mengersen Aug-20 Aug-21
Leonid Mytnik Aug-20 Aug-21
Elizabeth Ogburn Aug-20 Aug-21
Roberto Imbuzeiro Moraes Felinto de Oliveira Aug-20 Aug-21
Victor Panaretos Aug-20 Aug-21
Stefan Wager Aug-20 Aug-21
Huixia Judy Wang Aug-20 Aug-21
Fang Yao Aug-20 Aug-21
Kai Zhang Aug-20 Aug-21
Lei Sun (ex officio) Aug-20 Aug-21

Committee on Professional Code of Conduct

Term began Term expires
Susan Murphy (chair) Aug-20 Aug-21
Regina Lit (ex officio) Aug-20 Aug-21
Kavita Ramanan Aug-19 Aug-21
Nick Jewell Aug-19 Aug-21
Kerrie Mengersen Aug-19 Aug-22
Christian Robert Aug-19 Aug-23
Yan Yu Aug-19 Aug-24

Committee on Publications

Term began Term expires
Marianna Pensky (chair) Jul-18 Aug-21
Tilmann Gneiting Aug-19 Aug-22
Thomas Lee Jul-18 Aug-21
Francois Delarue (ex officio) Dec-31-22
Peter Friz (ex officio) Dec-31-22
Amir Dembo (ex officio) Dec-31-20
Karen Kafadar (ex officio) Dec-31-22
Richard Samworth (ex officio) Dec-31-22
Ming Yuan (ex officio) Dec-31-22
Cun-Hui Zhang (ex officio) Mar-31-20
Robert Keener (ex officio) Dec-31-22
Zhengjun Zhang (ex officio) Aug-1-22

Committee to Select Administrative Officers

Term began Term expires
Peter Song (chair) Aug-20 Aug-23
Donald van Deventer Jul-18 Aug-21
Aurore Delaigle Jul-19 Aug-22

Committee to Select Editors

Term began Term expires
Xuming He (chair) Aug-20 Aug-23
Jun Yan Jul-18 Aug-21
Ying Nian Jul-19 Aug-22
Daniela Witten (AOAS) Jul-19 Aug-20
Annie Peiyong Qu (AOAS) Jul-19 Aug-20
Sara van der Geer (AOS) Aug-20 Aug-21
Richard Nickl (AOS) Aug-20 Aug-21
Sourav Chatterjee (AAP) Aug-20 Aug-21
Victor Paneretos (AAP) Aug-20 Aug-21
Diana Gillooly (CUP, ex officio) Jul-18 Aug-19
Tailen Hsing (CUP) Aug-20 Aug-21
George Michailidis (CUP) Aug-20 Aug-21

Committee on Special Lectures

Term began Term expires
Jianqing Fan (chair) Aug-20 Aug-23
Jiayang Sun Jul-18 Aug-21
Xuming He Jul-19 Aug-22
Matt Wand Jul-19 Aug-22
Po-Ling Loh Aug-20 Aug-23
Amarjit Budhiraja (APS rep) Aug-20 Aug-23
Sandra Cerrai (CCSP rep) Jul-18 Aug-21
Richard Samworth (ex officio) Aug-21
Karen Kafadar (ex officio) Aug-22
Sonia Petrone (ex officio) Aug-22
Christophe Garban (ex officio)
Alice Guionnet (ex officio)
Aug-23
Francois Delarue (ex officio) Aug-21
Peter Friz (ex officio) Aug-21
Ming Yuan (ex officio) Aug-21

Committee on Travel Awards

Term began Term expires
Debashis Mondal (chair) Jul-18 Aug-21
Min Qian Jul-19 Aug-22
Grace Yi Aug-20 Aug-23

Ad Hoc Committees

Task Forces

Task Force on ACM Partnership

Liza Levina (co-chair)
David Madigan (co-chair)

Task Force on PhD Curriculum

Joseph Blitzstein (co-chair)
Deborah Nolan (co-chair)
David Aldous
Emmanuel Candes
Antonietta Mira
Guy Nason
Richard Samworth
Nike Sun
Qi-Man Shao
Harrison Zhou

Task Force on Virtual Meetings

Andreas Kyprianou
Christian Robert

Council Sub Committees

Co-sponsorship of Meetings

Term began Term expires
Kerrie Mengersen Jul-18 Aug-21
Ming Yuan Jul-18 Aug-21
Christian Robert Jul-19 Aug-22
Tony Cai Aug-20 Aug-23

Other Appointments

IMS China Representative

Term began Term expires
Helen Zhang Jul-19 Aug-22